![]() |
|
Påsk 2012
Theotokos bebådelse och Lasaruslördagen i Heliga Philothei ortodoxa kloster
Den Gudomliga liturgin i klostret
Ny gång i klostret så att Moder Philothei kan komma ut i rullstolen.
Palmsöndagen med välsignelse av videkvistar i församlingen i Stockholm
Eftersom vårt Exarkat bara har en präst i aktiv tjänst måste gudstjänster dubbleras. Här på tisdagens kväll Oljesmörjelsens mysterium i Uppsala
Onsdagen i Stora och Heliga veckan firade Moder Philothei 25 år som nunna.
Det heliga korset bakom det heliga Bordet (altaret) i församlingen i Stockholm
Oljesmörjelsens mysterium i Stockholm
Läsaren läser en av de sju epistelläsningarna
Templon i Heliga Philothei ortodoxa kloster på Stora och Heliga Torsdagen. Oljelamporna smyckas i lila.
Klostrets nötta ikon på den sista Måltiden.
På torsdagens kväll firas den Stora och Heliga Fredagens morgongudstjänst med de 12 Evangelieläsningarna i Uppsala. I mitten av läsningarna bäres korset ut. På fredagens morgon firas de kungliga timmarna och den Stora och Heliga Fredagens aftongudstjänst.
Fader Anders läser Evangeliet under den Stora och Heliga Fredagens aftongudstjänst.
Epitafion bäres ut. Egentligen ska prästen bära full skrud, men det är svårt att hinna alla moment då prästen också sjunger i kören.
Prästen bestänker Epitafion med rosvatten.
Vi prostrerar inför Epitafiet.
Epitafiebordet i församlingen i Stockholm smyckas inför fredagens aftongudstjänst.
Vi prostrerar inför Epitafiet.
På den Stora och Heliga Fredagens kväll firas lördagens morgongudstjänst när vi bär ut Epitafiet i procession för att symbolisera vandringen till graven. Tyvärr kunde vi inte gå ut i mörkret pga. snöstorm!
Efter processionen lägger vi epitafiet på det Heliga Bordet, altaret.
På lördagens morgon firade vi den Stora och Heliga Lördagens aftongudstjänst och Basileiosliturgi (i snöstorm!)
Fader Anders bär mörk skrud i gudstjänstens början.
Efter epistels skrudar Fader Anders om till vit skrud. Här strös lagerblad ut inför Evangeliets läsande. Alla dekorationer av oljelampor är nu utbytta från lila till vitt och rött
Påsknatten i Heliga Konstantin och Helenas ortodoxa församling i Stockholm. Under midnattsgudstjänsten är hela kyrkan nedsläckt. Fader Anders ger här det lilla avskedet.
Vi har återvänt till kyrkan efter påskprocessionen och hela kyrkan strålar i ljuset av oljelampor och vaxljus och förkunnar att Kristus är uppstånden.
Kyrkan är så full av troende att det är omöjligt att göra den stora berökningen av hela kyrkan.
Biskop Johannes deltar i morgongudstjänsten från tronen.
Klockan är tre på natten och vi bryter den mer än 40 dagar långa fastan!
Agapevesper på påskdagens eftermiddag i
Uppsala.
Under Agapevespern läser vi Evangeliet på många språk. I år läste Fader Anders förutom på svenska, även på engelska och tyska. Tyvärr blev det ingen grekiska och kyrkoslaviska i år.
Kören sjunger.
Kyrkan smyckad med påskliljor. De lila blommorna från den Stora Fredagen har ersatts! |